Završne pripreme za SHKM Dubrovnik 2014

Na ovom skupu sudjelovat će oko 35 000 mladih katolika iz Hrvatske, inozemstva i Dubrovačke biskupije, što bi trebalo biti najveće okupljanje mladih hrvatskih katolika do sada.

Pripreme za ovaj projekt započele su prije dvije godine, a proteklih nekoliko mjeseci se pod vodstvom Organizacijskog odbora SHKM intenzivno koordiniraju s Gradom Dubrovnikom, Dubrovačko–neretvanskom županijom i Policijskom upravom Dubrovačko–neretvanskom. Više od 22 000 mladih hodočasnika bit će smješteno kod obitelji širom Dubrovačke biskupije, uključujući i elafitske otoke, Mljet, Korčulu i Pelješac. Oko 6 000 mladih smjestit će se u školskim i sportskim dvoranama, dok će oko 500 mladih boraviti po samostanima i župnim uredima. Pedesetak mladih hodočasnika iz Vukovara smjestit će se u Biskupskom dvoru u Gospinom polju. 

U tjednu uoči Susreta hrvatske katoličke mladeži, od 21. do 26. travnja 2014., održat će se Festival mladih, što uključuje raznovrstan kulturni i duhovni program, kao i bližu pripremu mladih Dubrovačke biskupije za Susret. Prvog dana Susreta, 26. travnja, zabavni i duhovni program započet će već u jutarnjim satima na 17 različitih lokacija Gradu. Svečano otvorenje susreta predviđeno je ispred crkve sv. Vlaha u 12 sati. U 14,30 sati mladi će krenuti u procesiji iz Grada prema Gružu, gdje će se u 17,00 sati održati euharistijsko slavlje koje će predvoditi dubrovački biskup mons. Mate Uzinić u koncelebraciji s predsjednikom HBK mons. Želimirom Puljićem, apostolskim nuncijem u Hrvatskoj mons. Alessandrom D’Erricom, 14 nad/biskupa i 500 svećenika. Euharistijsko slavlje slavit će se na prostoru od oko 15 000 m2, na istom mjestu u luci Gruž na kojem je prije 11 godina misu služio papa bl. Ivan Pavao II., koji će sljedeći dan u Rimu biti proglašen svetim, a čije će relikvije biti izložene ispred oltara. Euharistijsko slavlje izravno će prenositi Hrvatska televizija.

Sudjelovanje u euharistijskom slavlju biti će moguće isključivo uz akreditacije koje, uz sudjelovanje u euharistijskom slavlju, omogućuju i besplatno korištenje javnog gradskog prijevoza, slobodan ulaz u gradske muzeje i popuste u određenim ugostiteljskim objektima. Prostor euharistijskog slavlja će biti podijeljen na 12 polja i imat će 4 ulaza. U dogovoru s Lučkom upravom Dubrovnik i stručnim službama Grada Dubrovnika, prostor će se i hortikulturno prilagoditi privremenim izmještanjem maslina i česmina, koje će se odmah nakon Susreta ponovno vratiti na isto mjesto. Projekt i rješenje uređenja prostora i svečane bine izradili su Studio Vetma ARH d.o.o., a u rješenju liturgijskog prostora sudjelovao je Maro Krile, profesor dizajna iz Dizajnerskog studija m&m.

Ovaj projekt, čiji su troškovi procijenjeni na cca 2 milijuna kuna, od čega se najviše odnosi na tehnički dio organizacije projekta i hodočasničke pakete, financira se kotizacijama sudionika, sponzorskim sredstvima od strane Hrvatske biskupske konferencije u iznosu od 750 000 kn, Renovabisa, crkvene organizacije iz Njemačke, u visini od 100 000 kn, sredstvima Dubrovačke biskupije, kao i manjim donacijama pojedinaca i tvrtki. Poziv iz Grada slobode ‘Na slobodu pozvani’ (Gal 5, 13) prepoznalo je kao vrijedan projekt 32 000 mladih katolika koji dolaze na Susret. Dubrovački biskup Mate Uzinić je rekao kako je broj sudionika SHKM-a premašio očekivanja i da je ovaj susret najveći susret do sada. Izrazio je oduševljenje odazivom obitelji. Zahvalio je svima koji su omogućili da se SHKM u Dubrovniku dogodi: Organizacijskom odboru, župnicima i župnim vijećima, svakom od 1600 volontera, svakoj obitelji, svakom samostanu koji će otvoriti svoja vrata i svima koji na bilo koji način sudjeluju u pripremi Susreta. Posebno je zahvalio Gradu Dubrovniku, Dubrovačko–neretvanskoj županiji i Policijskoj upravi Dubrovačko–neretvanskoj na iznimnoj pomoći u organizaciji Susreta, medijima, kao i Hrvatskoj biskupskoj konferenciji i njezinom Vijeću za mlade na čelu s mons. Mijom Gorskim. „Hvala svima i svakom pojedinačno što su se uključili i tako postali dio ovog projekta Susret hrvatske katoličke mladeži, Dubrovnik 2014! Molimo da istinska ljubav, zajedništvo i svjedočenje žive Crkve koje će se očitovati u Susretu mladih katolika u Dubrovniku trajno ostane prisutno među nama!“ – istaknuo je biskup.

Načelnik PU Dubrovačko neretvanske Tonći Radibratović rekao je kako je ovo izniman događaj te da od 2003. godine nije bio organiziran sličan. Intenzivne pripreme za ovaj događaj se odvijaju već tri mjeseca, stanje sigurnosti na području grada i županije je dobro, te će se uz sve poduzete radnje moći zajamčiti maksimalna sigurnost odvijanja skupa, istaknuo je načelnik policije. Gradonačelnik Andro Vlahušić napomenuo je da će mnogi mladi ljudi dolazeći na ovaj susret prvi put doći u Dubrovnik. Ta brojka od 35 000 ljudi je cijeli jedan grad, tako da je otprilike svaki čovjek primio jedno dijete, rekao je gradonačelnik i zahvalio svima posebno biskupiji i župnicima koji su motivirali obitelji da prime sudionike u svoje domove. Dubrovački gradonačelnik je najavio da će u subotu, 26. travnja, grad biti zatvoren za promet i pretvoren u pješačku zonu te da neće biti dopušten promet osobnim automobilima. Svi sudionici će imati besplatan prijevoz autobusima „Libertasa.“ Spomenuo je i da se to jutro u gradu očekuju gosti s kruzera, te najavio kako će neki detalji još biti dogovoreni i na vrijeme priopćeni. Ulaz u sve kulturne institucije grada će biti besplatan za sve sudionike.

Župan Nikola Dobroslavić je čestitao biskupu Uziniću na ovom veličanstvenom događaju u gradu, biskupiji i županiji te izrazio uvjerenje kako će organizacija biti odlična te da će skup proteći uspješno kao što je i zamišljeno. Županija od početka podupire ovaj događaj, kazao je župan, te je u školama i dvoranama omogućeno više mjesta za smještaj sudionika nego što je na kraju trebalo jer su obitelji pružile dodatna mjesta. Također je poželio dobrodošlicu sudionicima SHKM-a.

Podijeli